.

DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU
INFORMATYKI, ELEKTRONIKI I TELEKOMUNIKACJI
AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ im. ST. STASZICA W KRAKOWIE
zapraszają na
publiczną dyskusję nad rozprawą doktorską

mgr inż. Michała Wypycha
Metody generowania etykietowanych systemów
przejść dla języka Alvis
Termin:4 lutego 2022 roku o godz. 11:00
Miejsce:Online: link
PROMOTOR:Prof. dr hab. Marcin Szpyrka, Akademia Górniczo-Hutnicza
RECENZENCI:dr hab. Bożena Woźna-Szcześniak, prof. UJD, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski
Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można się zapoznać
w Czytelni Biblioteki Głównej AGH, al. Mickiewicza 30




Methods of generation of transition systems for Alvis language


mgr inż. Michał Wypych


Promotor: prof. dr hab. Marcin Szpyrka (AGH)
Dyscyplina: Informatyka


Niniejsza rozprawa doktorska dotyczy metod weryfikacji formalnej i modelowania systemów rozproszonych w języku modelowania formalnego Alvis. W dzisiejszym świecie rozproszonych systemów komputerowych standardowe metody testowania zawodzą i nie są w stanie zagwarantować jakości i poprawności systemu współbieżnego. Problemy ze współbieżnością są z natury trudne do za modelowania i poprawnego rozwiązania z pominięciem problemów. Co więcej, błędy ze współbieżnym lub rozproszonym przetwarzaniem mogą ukrywać się podczas normalnego działania systemu i ujawniać się tylko wtedy, gdy system doświadcza skrajnie rzadkich scenariuszy. Metody formalne są szczególnie przydatne w weryfikacji systemów, które składają się ze współbieżnych lub rozproszonych jednostek przetwarzania, ponieważ umożliwiają wyczerpującą eksplorację wszystkich możliwych scenariuszy, nawet tych najrzadszych, z jakimi może się spotkać system w trakcie działania.

Język Alvis został zaprojektowany jako próba stworzenia formalnego języka modelowania, który byłby łatwy do nauki i użycia dla inżynierów oprogramowania. Aby osiągnąć ten cel, Alvis umożliwia określenie zachowania modeli w języku programowaniu wysokiego poziomu. Zależności pomiędzy rozproszonymi jednostkami są modelowane i wizualizowane w środowisku graficznym. Co więcej, różne scenariusze wykonania mogą być modelowane za pomocą różnych warstw systemowych. Jednym z głównych celów projektu Alvis jest umożliwienie formalnej i automatycznej weryfikacji dowolnych modeli.

Przed rozpoczęciem badań przedstawionych w niniejszej rozprawie Alvis był głównie projektem teoretycznym. Zaproponowano już podstawy matematyczne i udostępniono narzędzie umożliwiające graficzne modelowanie systemu. Brakowało natomiast narzędzia do automatycznej weryfikacji zaprojektowanego modelu, gdyż nie było narzędzia do konwersji model określonego w języku wysokiego poziomu do reprezentacji przystosowanej do weryfikacji modelowej. Jedna z takich reprezentacji to etykietowany system przejść (LTS).

Głównym celem niniejszej rozprawy było zaproponowanie, zaprojektowanie i wdrożenie narzędzia, które odpowiadałoby za automatyczne, szybkie i nienadzorowane generowanie etykietowanych systemów przejść na podstawie wysokopoziomowego opisu modelu w języku Alvis. Cel ten został osiągnięty dzięki stworzeniu kompilatora języka Alvis, który umożliwia generowanie LTS'ów składający się z $10^8$ stanów na przeciętnym współczesnym komputerze stacjonarnym. Cały proces jest realizowany zaledwie w ciągu kilku godzin. Kompilator generuje LTS w dwuetapowym podejściu, znanym z podobnych narzędzi. Pierwszym etapem jest stworzenie niejawnej reprezentacji LTS w języku ogólnego przeznaczenia - Haskell, znanym jako pośrednia reprezentacja w Haskellu (IHR). Drugi etap to kompilacja i uruchomienie programu IHR w celu utworzenia wynikowego grafu LTS. Proponowane podejście cechuje się ogromną elastycznością i wysoką ekspresywnością.

Cel rozprawy został osiągnięty z powodzeniem i porównany z dobrze znanym narzędziem do weryfikacji modelowej - Spin. Kompilator Alvisa osiąga podobną wydajność jak dobrze znane narzędzia.



Praca udostępniona publicznie:
Metody generowania etykietowanych systemów przejść dla języka Alvis.pdf

Recenzje:
dr hab. Bożena Woźna-Szcześniak, prof. UJD
dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ




Ważniejsze publikacje doktoranta: