Zaproszenie na obronę pracy doktorskiej

DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU
INFORMATYKI, ELEKTRONIKI I TELEKOMUNIKACJI
AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ im. ST. STASZICA W KRAKOWIE
zapraszają na
publiczą dyskusję nad rozprawą doktorską

mgr inż. Ilony Piekarz
Analysis and Design of Differentially Fed Microwave Networks Composed of Coupled-Line Sections
Termin:19 czerwca 2018 roku o godz. 13:00
Miejsce:sala 1.20, pawilon D-17
ul. Kawiory 21, 30-059 Kraków
PROMOTOR:Dr hab. inż. Sławomir Gruszczyński, prof. n., Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
RECENZENCI:Prof. dr hab. inż. Andrzej Kucharski, Politechnika Wrocławska
Dr hab. inż. Mateusz Śmietana, prof. n., Politechnika Warszawska
Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można się zapoznać
w Czytelni Biblioteki Głównej AGH, al. Mickiewicza 30




Analysis and Design of Differentially Fed Microwave Networks Composed of Coupled-Line Sections.


mgr inż. Ilona Piekarz


Promotor: Dr hab. inż. Sławomir Gruszczyński, prof. n.

Dyscyplina: Elektronika


Tematyka rozprawy obejmuje analizę oraz projektowanie układów mikrofalowych o pobudzeniu różnicowym, projektowanych z wykorzystaniem sekcji o liniach sprzężonych w szczególności sprzęgaczy różnicowych, układów symetryzatorów oraz sensorów umożliwiających charakteryzację materiałów dielektrycznych w szerokim zakresie częstotliwości. Obserwowany w ostatnich latach szybki rozwój technologii projektowania układów scalonych pracujących w zakresie wysokich częstotliwości wymaga opracowania pasywnych układów mikrofalowych o różnicowych wyjściach oraz wejściach. Obecnie układy wzmacniaczy, mieszaczy oraz inne układy aktywne są projektowane jako struktury o różnicowych wejściach/wyjściach ze względu na skuteczną eliminację zakłóceń wspólnych. W związku z powyższym istotne jest projektowanie układów symetryzatorów o dobrych parametrach, które umożliwią łączenie wyżej wymienionych układów z pasywnymi komponentami, jak również zaproponowanie nowych elementów łączących tj. m.in. sprzęgaczy kierunkowych oraz filtrów, aby unikać wielokrotnej symetryzacji bądź desymetryzacji sygnału. Podążając za ostatnim trendem wykorzystywania układów różnicowych, Autorka rozprawy:

– Zaprezentowała nowe metody projektowania układów symetryzatorów Marchand’a charakteryzujących się poprawionymi charakterystykami częstotliwościowymi oraz zmniejszonymi wymiarami.

– Zaproponowała oraz przeanalizowała różne rodzaje sprzęgaczy różnicowych takich jak sprzęgacze gałęziowe oraz pierścieniowe, czy szerokopasmowe sprzęgacze o liniach sprzężonych zaprojektowane w jednorodnej oraz niejednorodnej strukturze dielektrycznej.

– Zbadała możliwość wykorzystania pobudzenia różnicowego w układach sensorowych, jak również zaproponowała klasę sensorów o liniach sprzężonych pobudzanych różnicowo umożliwiających charakteryzację próbek dielektrycznych o niewielkich rozmiarach w szerokim zakresie częstotliwości.

– Opracowała niskokosztowy mikrofalowy system pomiarowy wykorzystujący wektorowy pomiar sygnału w celu monitorowania własności cieczy.

Wszystkie wymienione wyżej aspekty zostały wyczerpująco zbadane, jak również˙ szeroko opisane przez Autorkę rozprawy we współautorskich artykułach naukowych oraz komunikatach konferencyjnych, które zostały załączone w rozprawie doktorskiej.



Recenzje rozprawy




Ważniejsze publikacje doktoranta:


Uzasadnienie wyróżnienia pracy

Doktorantka jest współautorem 20 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz 38 komunikatów prezentowanych na międzynarodowych konferencjach naukowych, a także była kierownikiem grantów badawczych przyznanych w konkursach organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki - „Diamentowy Grant” oraz Etiuda 4. Ponadto, uczestniczyła także w 8 projektach badawczych finansowanych z programów Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Doktorantka otrzymała również stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016.